Uczelnie i władze miasta będą razem płacić za prąd

Uczelnie i władze miasta będą razem płacić za prąd 

Uczelnie i władze miasta będą razem płacić za prąd


Toruński magistrat, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz politechniki z Gdańska i Łodzi będą wspólnie kupować energię elektryczną. Efektem podpisanego porozumienia ma być kilka milionów złotych oszczędności.
W myśl dokumentu, podpisujący ogłoszą wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej w 2014 roku. Wspólny zakup ma być szansą na wynegocjowanie niższej ceny za prąd, czego dowiodła już tegoroczna współpraca między toruńskim uniwersytetem i magistratem.
- W ubiegłym roku same oszczędności przetargowe miasta wyniosły około miliona złotych. Teraz, gdy do konsorcjum przyłączyły się Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska, mogą być jeszcze większe - ocenił prezydent Torunia Michał Zaleski.
W ubiegłym roku toruński samorząd zorganizował wspólny przetarg na dostawę energii elektrycznej nie tylko urzędu, ale także dla swoich jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych i innych firm, w których ma udziały. Do tego przedsięwzięcia przyłączył się Powiatowy Urząd Pracy.
W przetargu dotyczącym zakupu prądu w 2013 roku wzięła udział toruńska uczelnia. Biorąc pod uwagę prognozowane zużycie prądu, uczelnia powinna zaoszczędzić w tym roku, dzięki wspólnemu zakupowi, także około miliona złotych.
- Nasza uczelnia jest wielką instytucją, ma około dwudziestu budynków, które chłoną prąd. Porozumienie jest więc dobrym rozwiązaniem, bo cena zależy od wolumenu, a ten wspólnie jest znacznie większy - podkreślił w środę rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn.
W najbliższym czasie zapotrzebowanie uczelni na prąd będzie szybko rosło, gdyż oddawane do użytku są nowe obiekty: Collegium Humanisticum, centrum nowych technologii czy centrum sportu. Budynki są m.in. wyposażone w klimatyzację, a tego rodzaju instalacje zużywają dużo prądu.
Przedstawiciele instytucji, które są stronami podpisanego w środę porozumienia, szacują, że w sumie potrzebować będą około 110 GWh energii na rok. W ubiegłym roku było to 67 GWh, więc cena dla konsorcjum w tym roku będzie przypuszczalnie jeszcze korzystniejsza.

źródło: http://nauka.money.pl/uczelnie-i-wladze-miasta-beda-razem-placic-za-prad-0-1347783.html